kadikoy evden eve nakliyatpendik evden eve nakliyat maltepe evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyatbagcilar evden eve nakliyat

facebook-button twitter_button youtube_button

k-cancer-banner

JOIN NFCA

MEMBERS BENEFITS/FEES

WEEKLY POLL

Softball Coaching Bible

NFCC

Mizuno Interior

Over 150 Coaches Honored At Easton Victory Club Luncheon on Day 2 of Convention

LAS VEGAS, Nev. – Over 150 coaches were honored for reaching various career milestones on Thursday at the Easton Victory Club Luncheon at the 2011 NFCA National Convention at Bally’s Las Vegas. 

The NFCA/Easton Victory Club recognizes member head coaches for each 100 victories they achieve throughout their careers. This year the two coaches being honored with the most victories were travel ball coach Bob Wenk of Case Basebusters (Calif.) who reached 1800 wins this past year and Fresno State head coach Margie Wright who reached 1400 career wins. 

A complete list of 2011 Easton Victory Club honorees is attached. 

Also on Thursday was the annual Softball Summit, an open forum for the exchange of ideas concerning the game of softball from members from every membership classification. This year members exchanged thoughts on many aspects of the game including recruiting, playing rules and much more. 

Later in the evening, the NFCA convention’s newest tradition, the mentoring session, continued in grand fashion. Under the guidance of NFCA Hall of Famer Sue Enquist and the theme of “paying it forward”, over 475 coaches with over 10 years of head coaching experience volunteered to give advice and life lessons to over 450 head and assistant coaches with less than 10 years experience. 

The day was capped of by a hospitality event sponsored by Diamond Sports at a popular Las Vegas nightspot, Drai’s, where coaches had the opportunity to fellowship and network in a relaxed environment. 


2011 Easton Victory Club

1,800 Wins
Robert Wenk, Case Batbusters Gold (CA) 

1,400 Wins
Margie Wright, Fresno St. 

1,200 Wins
Carol Hutchins, Michigan 

1,100 Wins
Ken Bailey, SC Bandits 18 
Eugene Lenti, Depaul 

1,000 Wins
Gary Bryce, Wayne St. (MI) 
Jay Miller, Mississippi St. 
Milton Simmons, Sports+Plus (VA) 
Ralph Weekly, Tennessee 

900 Wins
Denny Dock, Lakeshore HS (MI) 
Jo Evans, Texas A&M 
George Wares, Central (IA) 

800 Wins
Robert L. Coolen, Hawaiʻi 
Melanie Davis, Troy 
Bill Edwards, Hofstra 
Karen Mullins, Connecticut 
Sandy Montgomery, SIU-Edwardsville 
Clinton A. Myers, Arizona St. 
Donna Runyon, Ohlone 
Bo Scannapieco, Brookdale CC 

700 Wins
Duane Ford, Central Columbia HS (PA) 
Denny Griffin, Alma 
Sheilah Gulas, Ashland 
Bob Heck, Georgia St. 
Wes Holly, Milligan 
Mike Lambros, North Davidson Sr. HS (NC) 
Judy Lawes, Kutztown 
Courtney Miller, Seminole St. (FL) 
Don Peters, Clarkston HS (MI) 
Rhonda Revelle, Nebraska 
Ritchie Richardson, Olivet Nazarene 
Karen Weekly, Tennessee 

600 Wins
Dale Atkinson, Indian River St. 
Debbie Ball, Brookstone School (GA) 
Carol Bruggeman, Louisville 
Jayne Clem, Wallace St. CC-Hanceville 
Ron Faubion, Southeastern Oklahoma St. 
Chris Hawkins, South Carolina Upstate 
Gina Loudenburg, Lynx of Colorado 
Len Maiorani, St. John Fisher 
Paula Maloley, Grand Rapids CC 
John Rittman, Stanford 
Monte Sherrill, Alexander Central HS (NC) 
Mike Smith, California Baptist 
Dave Williams, California St. San Marcos 

500 Wins
Jamie Apicella, C.W. Poat 
Kevin Blaskowski, West Texas A&M 
Loa Kay Bowthorpe, Union HS (UT) 
Jerry Breaux, Evangel 
Dan Burns, Lincoln Memorial 
Michelle Caddigan, Wingate 
Dr. Craig Coleman, Robert Morris 
Michele Myslinski-DeGregorio, Bentley 
Stephen DePasquale, Gloucester County 
Donnie Fulk, Bridgewater (VA) 
Dean Johnson, Caldwell 
Beth Keylon-Randolph, Chattanooga St. CC 
Cliff Kilian, Cincy Storm (OH) 
Kristin Mort, Colorado Mesa 
Adam Renzi, North Carolina Challengers 
Mark Schusterman, Gulliver Preparatory (FL) 
Howie Smith, Dodge City CC 
Jeanne Tostenson-Scarpello, Nebraska Omaha 
Paul Wetmore, Liberty 

400 Wins
Jenny Allard, Harvard 
Mike Christner, William Penn 
Robb DiGiacomo, Monroe CC 
Mike Dyson, Centennial HS (TX) 
Ken Fenik, Elyria HS (OH) 
Dr. Jennifer Hightower, Alvin CC 
Pam Knox, Western Oregon 
Kathy Rodolph, New Mexico St. 
Mike Saucke, Hubbard HS (TX) 
Mike Staudenmaier, Walla Walla CC 
Jerry Tivey, Cajon High School (CA) 
Tim Walton, Florida 

300 Wins
Mary Kay Amicone, Salt Lake CC 
Donley Canary, UT Martin 
Michelle Daddona, Riverside CC 
John William Deitrich, Holton HS (SC) 
Thad Dickey, Beau Chene HS (LA) 
John Dumaw, Brockport 
Jeff Franquet, Central Connecticut St. 
Bill Gray, Missouri Southern St. 
John Wayne Harris, Good Hope HS (AL) 
Mikki Jackson, Bingham HS (UT) 
Doug Kesler, Madison County HS (GA) 
Joe Leicht, Indian Hills HS (NJ) 
Phil McElroy, Emerson 
Mark Montgomery, Northern Colorado 
Paul Moore, Lassen HS (CA) 
Nan Payne, Capital 
Kim Reichard, Holt HS (MI) 
Rick Sanders, Emmanuel 
Jake Schumann, Texas A&M-Corpus Christi 
Edward Schutte, Georgia Perimeter 
Jamie Smyth, St. Joseph's (ME) 
Steve Weber, Elmira Notre Dame HS (NY) 
LuAnn Zullo, Nutley HS (NJ) 

200 Wins
Steve Babinski, MidAmerica Nazarene 
Todd Buckingham, Indiana-Southeast 
Michael Carrozza, Bridgewater Raynham HS (MA) 
Ken Conrade, Kellenberg Memorial HS (NY) 
Nicholas DeGennaro, Sussex County 
Brian Dewey, Mercyhurst North East 
Rick Fremin III, Jackson St. 
Richard Gigliotti, St. Patrick/St. Vincent HS (CA) 
Fred Gillum, Tusculum College 
Wendy Hogue, William Carey 
Cara LaPlaca, Dayton 
Anthony LaRezza, Immaculate Heart (NJ) 
Don Loberg, Lindenwood (MO) 
Dale Martin, Fairleigh Dickinson-Metropolitan 
Gretta Melsted, Augustana (SD) 
Leslie Messina, Texarkana 
Armando Quiroz, Pima CC 
Shawn Rychcik, Boston U. 
Bill Saar, Neumann 
Tony Segovia, Friends 
Greg Stewart, Oregon Tech 
Devon Thomas, Brenau 
Patti Townsend, Tallahassee CC 
Cynthia Zea, Plano Senior HS (TX) 

100 Wins
Mandi Balduf, Chowan 
Daniel Bates, Hartselle HS (AL) 
Bill Bell, Homer HS (AK) 
Lisa Sappenfield Boyer, Heritage HS (IL) 
Kim Camara, Drexel 
Rocco Constantino, Bloomfield 
Dennis Joe Cox, Riverton Parke HS (IN) 
Jeff Ellis, Polk St. 
Jody Gabriel, Wisconsin River Falls 
Bill Graham, Indiana (PA) 
Heather Hall, Union (TN) 
Jeff Kelley, Iowa City West HS (IA) 
Amanda Lehotak, Jacksonville 
Meaggan Pettipiece, Northwood (MI) 
Kristina Schweikert, Adrian 
Tyler Sisco, North Iowa Area CC 
Holly Smith, St. Catharine 
Kathy Staib, Elizabethtown 
Steve Swazo, Trinidad St. JC 
Ben Tyree, Trevecca Nazarene