USA Softball Easton Legacy Event Management PGF USSSA Wilson Netting Professionals Hotels 4 Teams Mizuno Schutt
 NJCAALOCLogo web 19

March 8-10 | South Commons Complex | Columbus, Ga.

Schedule & Bracket (PDF)  | Weather

All-Tournament Team (located at bottom of press release)

Friday Results | Saturday Results | Gold Bracket Results | Silver Bracket Results

Tickets

Single Day Adult - $10

Single Day Child (12 & under) - $7

Three-day tournament pass (Adult) - $25

Three-day tournament pass (Child) - $15

Youth Groups (10 or more) - $5

Military groups (10 or more) - $5


Participating Teams (19)

Central Alabama CC, Des Moines Area CC, Florida SouthWestern State, Gulf Coast State, Illinois Central

Indian River State, Jones County JC, Kirkwood CC, Lansing CC, LSU Eunice

Navarro College, Northwest Florida State, Rock Valley College, San Jacinto College-South

Seminole State College of Florida, Sinclair CC, Tallahassee CC, Wabash Valley, Wallace State-Hanceville

Schedule

Friday, March 8 (Pool Play)

First team listed denotes home
Underline denotes third base dugout

Field 1
9:00 a.m. | Navarro 6, Wabash Valley 3
11:30 1.m. | Florida SouthWestern 8, San Jacinto 1
2:00 p.m. | Florida SouthWestern 5, Rock Valley 1
4:30 p.m. | Rock Valley 3, San Jacinto 2
7:00 p.m. | Kirkwood 6, Rock Valley 3 (8)

Field 2
9:00 a.m. | Gulf Coast 8, Central Alabama 4
11:30 a.m. | Navarro 10, Tallahassee 2 (6)
2:00 p.m. | Des Moines Area 1, Central Alabama 0
4:30 p.m. | Des Moines Area 7, vs. Gulf Coast 4
7:00 p.m. | Jones County 3, Northwest Florida 2

Field 3
11:30 a.m. | Jones County 6, Kirkwood 4
2:00 p.m. | Jones County 5, Indian River 3
4:30 p.m. | Indian River 7, Kirkwood 1
7:00 p.m. | Wabash Valley 1, Gulf Coast State 0

Field 4
9:00 a.m. | Wallace State 5, Northwest Florida 0
11:30 a.m. | LSU Eunice 3, Northwest Florida 2
2:00 p.m. | Wallace State 2, Lansing 0
4:30 p.m. | LSU Eunice 7, Lansing 2
7:00 p.m. | Florida SouthWestern 8, Navarro 3

Field 5
9:00 a.m. | Seminole State 4, Sinclair 3
11:30 a.m. | Seminole State 4, Illinois Central 1
2:00 p.m. | Sinclair 7, Illinois Central 4
4:30 p.m. | Tallahassee 8, Wabash Valley 0 (6)
7:00 p.m. | Central Alabama 9, Sinclair 2

Saturday, March 9 (Crossover Pool Play)

Field 1
9:00 a.m. | Des Moines Area 10, Tallahassee 2 (5)

Field 2
9:00 a.m. | Indian River 7, Illinois Central 3

Field 3
9:00 a.m. | Seminole State 8, Lansing 4

Field 4
9:00 a.m. | LSU Eunice 3, San Jacinto 1

Gold Bracket

First Round
G1 - #1 Florida SouthWestern 10, #8 Navarro 7
G2 - #5 Jones County 7, #4 Seminole State 0
G3 - #3 LSU Eunice 7, #6 Indian River 4
G4 - #7 Gulf Coast 4, #2 Des Moines Area 2

Seminfinals
G11 - #1 Florida SouthWestern 11, #4 Jones County 2 (5)
G12 - #3 LSU Eunice 4, #7 Gulf Coast State 3

Consolation
G15 - #4 Seminole State 10, #8 Navarro 4
G16 - #6 Indian River 5, #2 Des Moines Area 0

Championship
Sunday, March 10 - 9:00 a.m.
G19 - #1 Florida SouthWestern 14, #3 LSU Eunice 4 (5)

Silver Bracket

First Round
G5 - #9 Central Alabama 5, #16 San Jacinto 2
G6 - #12 Rock Valley 6, #13 Tallahassee 3
G7 - #14 Wabash Valley 8, #11 Sinclair 0 (6)
G8 - #15 Northwest Florida State 2, #10 Kirkwood 1

Seminfinals
G13 - #9 Central Alabama 11, #12 Rock Valley 9
G14 - #15 Northwest Florida State 6, #14 Wabash Valley 2

Consolation
G17 - #16 San Jacinto 12, #13 Tallahassee 5
G18 - #10 Kirkwood 7, #11 Sinclair 0

Championship
Sunday, March 10 - 9:00 a.m.
G2- #15 Northwest Florida 8, #9 Central Alabama 6

Non-Bracket games

Field 5
Noon | Wallace State 7, Rock Valley 5
2:30 | Illinois Central 5, Lansing 4
5:00 p.m. | Wallace State 5, Lansing 1
7:30 p.m. | Wallace 3, Illinois Central 0

 

 

Keep Your Coaching Pitch Perfect.

Blast BlueStar Bownet Clell Wade

For Those Who Know Even
Days Off Are Days On.

Learn About The Perks And Join NFCA Today.

Benefits Join Today