Turface USSSA Pocket Radar USA Softball Netting Professionals Schutt Legacy Event Management Easton Hotels 4 Teams Rapsodo

The NCAA Division III Softball Committee has announced the 44 teams that will compete in the Division III Softball Championship. 

Five teams will compete at four first-round sites and six teams will compete at four other first-round sites for a total of eight first-round sites. All first-rounds will use a double-elimination format. 

The five-team first-rounds will be held May 7-9 on the campuses of competing institutions, with the rain date being May 10. The six-team first-rounds will be held May 7-10, on the campuses of competing institutions, with the rain date being May 10. The finals, hosted by the City of Salem, Virginia and the Old Dominion Athletic Conference, will be held May 14-18 at the James I. Moyer Sports Complex in Salem, Virginia. 

Thirty-four conferences have been granted automatic qualification and eight independents were selected for the 2004 championship. The two remaining teams were selected on an at-large basis from automatic qualifying conferences and the remaining independent institutions. 

The conferences and teams that received automatic qualification were: 

SITES: 
*Indicates host institution 

Seed No. 1 - Winner of first round at Orange, California. 
1. East Texas Baptist (40-3) 
2. *Chapman (32-8) 
3. Cal State Hayward (28-6-1) 
4. La Verne (27-12) 
5. Linfield (33-7) 

Seed No. 2 - Winner of first round at Pella, Iowa. 
1. St. Thomas (Minnesota) (39-4) 
2. Washington (Missouri) (31-3) 
3. *Central (Iowa) (32-7) 
4. Wisconsin-Superior (32-8) 
5. Maryville (Missouri) (24-15) 
6. Clarke (21-18) 

Seed No. 3 - Winner of first round at Salem, Virginia. 
1. Muskingum (38-5) 
2. *Roanoke (32-10) 
3. Emory (34-10) 
4. Bethany (West Virginia) (28-13) 
5. Averett (20-20) 
6. Sewanee (University of the South) (19-19) 

Seed No. 4 - Winner of first round at Salisbury, Maryland. 
1. *Salisbury (35-5) 
2. King's (Pennsylvania) (37-8) 
3. Rutgers-Camden (32-9) 
4. Cabrini (32-11) 
5. McDaniel (27-9) 
6. Mary Baldwin (21-17) 

Seed No. 5 - Winner of first round at Alma, Michigan. 
1. *Alma (35-6) 
2. Augustana (Illinois) (34-7) 
3. Chicago (26-9) 
4. Lake Forest (26-11) 
5. Defiance (22-17-1) 
6. Edgewood (22-16) 

Seed No. 6 - Winner of first round at Norton, Massachusetts. 
1. *Wheaton (Massachusetts) (30-10-1) 
2. Williams (29-8) 
3. Western Connecticut State (25-14) 
4. Endicott (28-8-1) 
5. Bridgewater State (24-16) 

Seed No. 7 - Winner of first round at Ithaca, New York. 
1. Western New England (32-9) 
2. Cortland State (34-7) 
3. *Ithaca (24-13) 
4. Oneonta State (26-15) 
5. Merchant Marine (28-14-1) 

Seed No. 8 - Winner of first round at Mahwah, New Jersey. 
1. Moravian (34-4) 
2. *Ramapo (32-6) 
3. Allegheny (22-14) 
4. Union (New York) (21-3) 
5. Staten Island (18-12-1)

Keep Your Coaching Pitch Perfect.

BlueStar Blast MaxPreps Clell Wade Bownet

For Those Who Know Even
Days Off Are Days On.

Learn About The Perks And Join NFCA Today.

Benefits Join Today